A 160 resistor, a 0.110 F capacitor, and a 300 mH inductor are connected in seri
ID: 1596793 • Letter: A
Question
A 160 resistor, a 0.110 F capacitor, and a 300 mH inductor are connected in series to a voltage source with amplitude 240 V .
Part A
What is the resonance angular frequency?
Part B
What is the maximum current in the resistor at resonance?
Part C
What is the maximum voltage across the capacitor at resonance?
Part D
What is the maximum voltage across the inductor at resonance?
Part E
What is the maximum energy stored in the capacitor at resonance?
Part F
What is the maximum energy stored in the inductor at resonance?
Explanation / Answer
part A :
Angular Frequency W = 2pif or 1/sqrt(LC)
L is inductance = 0.3 H
C is capaciatnce = 0.11 *10^-6 F
Wo = 1/sqrt(0.3 * 0.11*10^-6)
Wo = 5505 rad/s
----------------------
part B :
max Currrent Imax = V/R
Imax = 240/160
Imax = 1.5 Amps
-------------------
part C:
Vmax = Imax *R = 1.5* 160 = 240 Volts
----------------------
part D:
Vmax across Inductor VL = i* XL
VL = 1.5* wL
VL = 1.5 * 5505 * 0.3
VL = 2477.5 Volts
----------------
part E:
V max across Capacitor
Vc = i Xc
Vc = i/wC
Vc = 1.5/(5505 * 0.11*10^-6)
Vc = 2477.5 Volts
------------
part F :
Max Energy = 0.5 LI^2
Umax = 0.5 * 0.3* 1.5^2
Umax = 0.3375 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.