A 17.0-L tank of carbon dioxide gas (CO2) is at a pressure of 9.30 105 Pa and te
ID: 1464702 • Letter: A
Question
A 17.0-L tank of carbon dioxide gas (CO2) is at a pressure of 9.30 105 Pa and temperature of 16.0°C.
(a) Calculate the temperature of the gas in Kelvin.
1 K
(b) Use the ideal gas law to calculate the number of moles of gas in the tank.
2 mol
(c) Use the periodic table to compute the molecular weight of carbon dioxide, expressing it in grams per mole.
3 g/mol
(d) Obtain the number of grams of carbon dioxide in the tank.
4 g
(e) A fire breaks out, raising the ambient temperature by 224.0 K while 82.0 g of gas leak out of the tank. Calculate the new temperature and the number of moles of gas remaining in the tank.
(f) Using the ideal gas law, find a symbolic expression for the final pressure, neglecting the change in volume of the tank. (Use the following as necessary: ni, the initial number of moles; nf, the final number of moles; Ti, the initial temperature; Tf, the final temperature; and Pi, the initial pressure.)
Pf =
(g) Calculate the final pressure in the tank as a result of the fire and leakage.
8 Pa
Explanation / Answer
here,
volume of the tank , V = 17 l
pressure , P = 9.3 * 10^5 Pa
P = 930 KPa
temprature , T = 16 degree C
(a)
temprature in kelvin = temprature in celcius + 273.16
T = 273.16 + 16
T = 289.16 K
(b)
let the number of moles be n
using ideal gas equation
P*V = n*R*T
930 *17 = n*8.314 * 289.16
n = 6.58 moles
(c)
the molecular weight of carbon diaoxide is 44.01 g/mol
(d)
the number of grams, m = n*44.01
m = 6.58 * 44.01
m = 289.4 g
the number of grams of carbon diaoxide in the tank is 289.4 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.