A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 600 N/
ID: 2257872 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 600 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.55 cm to the right of equilibrium and released from rest.
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 600 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.55 cm to the right of equilibrium and released from rest. Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal surface is frictionless. m/s Find the speed the block has as it passes through equilibrium (for the first time) if the coefficient of friction between block and surface is ?k = 0.350. m/sExplanation / Answer
a) W = 1/2*k*x^2 and so W = 0.5 * 600[N/m] * (.0445m)^2 = 0.5940 J
b) KE = [delta]W = 0.5940
KE = 1/2 * m * v^2
rearrange so that v = sqrt(2*KE/m) = = sqrt(0.5940[m^2/s^2]) = 0.7707 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.