A block of mass m = 0.71 kg is attached to a spring with force constant 111 N/m
ID: 1796372 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.71 kg is attached to a spring with force constant 111 N/m is free to move on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The block is released from rest after the spring is stretched a distance A = 0.13 m. (Indicate the direction with the sign of your answer. Assume that the positive direction is to the right.)
(a) At that instant, find the force on the block.
My Noles Ask Your I sign of your answer. ssume that the positive direction s to the right.) a)t that instant, find the force on th" blod. (b) At that instant, find its atce eration m/s2 Need Help? Resdli tSavc Practicc Anothar arsionExplanation / Answer
(a) By F = -kx
F = -111 * 0.13 = -14.43 N [-ve is just indicating the direction of Force]
(b) By a(x) = - w^2x
a(x) = - (2*pi*n)^2*x
a(x) = - (2*pi*pi/2*sqrt(k/m))^2*x
a(x) = - (k/m)*x
= - (111/0.71)*0.13
= - 20.32 m/s^2 [-ve indicating that it is retardation]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.