A block of mass m = 0.72 kg is attached to a spring with force constant 122 N/m
ID: 2207088 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.72 kg is attached to a spring with force constant 122 N/m is free to move on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The block is released from rest after the spring is stretched a distance A = 0.13 m. (Indicate the direction with the sign of your answer. Assume that the positive direction is to the right.)
Explanation / Answer
(a) By F = -kx =>F = -122 x 0.13 = -17.55 N [-ve is just indicating the direction of Force] (b) By a(x) = - ?^2x =>a(x) = -(2pn)^2x =>a(x) = -(2p x 1/2pv[k/m])^2x =>a(x) = -(k/m)x =>a(x) = -(135 x 0.13)/0.62 =>a(x) = -21.31 m/s^2 [-ve indicating that it is retardation]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.