A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 600 N/
ID: 2144678 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 600 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.55 cm to the right of equilibrium and released from rest.
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 600 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.55 cm to the right of equilibrium and released from rest. Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal surface is frictionless. m/s Find the speed the block has as it passes through equilibrium (for the first time) if the coefficient of friction between block and surface is ?k = 0.350 m/sExplanation / Answer
n the first case, we can use conservation of energy; the PE when the spring is extended equals the KE when the block passes through equilibrium
1/2 k x ^2 = 1/2 m v^2
v = Sqrt[ k x^2/m] = Sqrt[445N/m x 0.044m^2 / 2kg] = 0.66 m/s
in the second case, there is friction, and we have to take the work done by friction into account
we have in this case, initial PE = KE when block passes through origin + work done by friction
the work done by friciton = friction force x distance = u m g x 0.044m
work by friction = 0.35x2kg x 9.8m/s/s x 0.044m = 0.30J
therefore, the amount of energy available for the block's KE is
1/2 kx^2 - 0.3J = 1/2 m v^2
1/2 x 445N/m x 0.044m^2 - 0.3J = 1/2 (2kg) v^2
v = 0.36m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.