Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A nuclear power plant has a core temperature of 5000 K, and a cooling tower temp

ID: 2256224 • Letter: A

Question

A nuclear power plant has a core temperature of 5000 K, and a cooling tower temperature of 373 K, and is able to produce 1.21 gigawatts of power. Assume that the plant operates at its maximum efficiency [Carnot efficiency].

giga = 109
1 watt = 1 J/s
the Latent Heat of Vaporization (LV) of water is 2.26

A nuclear power plant has a core temperature of 5000 K, and a cooling tower temperature of 373 K, and is able to produce 1.21 gigawatts of power. Assume that the plant operates at its maximum efficiency [Carnot efficiency]. giga = 109 1 watt = 1 J/s the Latent Heat of Vaporization (LV) of water is 2.26 times 106 J/kg How much water is evaporated per second at the cooling towers? mass of water evaporated per unit time = kg/s

Explanation / Answer

efficiency = 1-(Tc/Th)
= 1-(373/5000)
= 0.9254

so,
work done/ power produced= 0.9254
=> work done = 1.21*10^9 * 0.9254 = 1.1197 *10^9 joule

so,
ML = 1.1197 *10^9
=> M*(2.26*10^6) = 1.1197 *10^9
=> M = 495.46 Kg/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote