A normally distributed population has a mean of 500 and standard deviation of 10
ID: 3432048 • Letter: A
Question
A normally distributed population has a mean of 500 and standard deviation of 100.
Calculate standard error for the following sample means and sample sizes.
(a) =
(b) =
(c) =
Population Mean = 500 Population Standard Deviation ? = 100 A normally distributed population has a mean of 500 and standard deviation of 100. Calculate standard error for the following sample means and sample sizes. Population Mean ? = 500 Population Standard Deviation ? = 100 Sample Mean (M) Sample Size (n) Standard Error (?M) 100 4 (a) 100 25 (b) 100 100 (c)Explanation / Answer
(a)Standard Error =s/vn= 100/sqrt(4) =50
------------------------------------------------------------------------------------------------------
(b)Standard Error=100/sqrt(25) =20
------------------------------------------------------------------------------------------------------
(c)Standard Error=100/sqrt(100) =10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.