A normally distributed population has a mean of 80 and standard deviation of 20.
ID: 3432052 • Letter: A
Question
A normally distributed population has a mean of 80 and standard deviation of 20.
Calculate the z-score value for the following sample means and sample sizes.
(a) =
(b) =
(c) =
(d) =
(e) =
(f) =
Save
Population Mean = 80 Population Standard Deviation ? = 20 A normally distributed population has a mean of 80 and standard deviation of 20. Calculate the z-score value for the following sample means and sample sizes. Population Mean ½ = 80 Population Standard Deviation ? = 20 Sample Mean (M) Sample Size (n) Standard Error (?M) z score 90 4 (a) (b) 84 25 (c) (d) 50 100 (e) (f) (a) = ave (f) = (e) = (d) = (c) = (b) =Explanation / Answer
(a) s/vn= 20/sqrt(4) =10
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(b) Z-score= (X-mu)/(s/vn)
=(90-80)/10
=1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(c)20/sqrt(25) = 4
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(d)(84-80)/4 =1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(e)20/sqrt(100) = 2
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(f)(50-80)/2 =-15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.