Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A supersonic jet traveling at Mach 2.40 at an altitude of h = 17,000 m is direct

ID: 2255889 • Letter: A

Question

A supersonic jet traveling at Mach 2.40 at an altitude of h = 17,000 m is directly over a person at time t = 0 as shown in the figure below. Assume the average speed of sound in air is 335 m/s over the path of the sound.

A supersonic jet traveling at Mach 2.40 at an altitude of h = 17,000 m is directly over a person at time t = 0 as shown in the figure below. Assume the average speed of sound in air is 335 m/s over the path of the sound. At what time will the person encounter the shock wave due to the sound emitted at t = 0? Where will the plane be when this shock wave is heard? (Give the plane's horizontal displacement x.)

Explanation / Answer

a) t = H/u = 17,000 / 335


= 50.75 s


---------------------------------------------

b) X = V * t = ( 2.40 * u ) * t


= 2.40 * 335 * 50.75


= 40800 m = 40.8 km

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote