A super mortar is test fired from the surface of earth at a 90degree angle from
ID: 1681959 • Letter: A
Question
A super mortar is test fired from the surface of earth at a 90degree angle from the surface straight toward the heavens. Itreaches 7800 miles above the earth. At what velocity must it befired? How long will it take to reach 7800 miles? Assume the effectof gravity changes with altitude, starting with 9.8 g. Need help setting up and sovling. Thanks Clarification, gravity acts as it would on earth, the higheryou go, the weaker it gets. Part of the problem is determining howgravity changes this (as gravity starts to lessen once you getabove the earths surface. Oh, I meant miles, not feet! Mybad! A super mortar is test fired from the surface of earth at a 90degree angle from the surface straight toward the heavens. Itreaches 7800 miles above the earth. At what velocity must it befired? How long will it take to reach 7800 miles? Assume the effectof gravity changes with altitude, starting with 9.8 g. Need help setting up and sovling. Thanks Clarification, gravity acts as it would on earth, the higheryou go, the weaker it gets. Part of the problem is determining howgravity changes this (as gravity starts to lessen once you getabove the earths surface. Oh, I meant miles, not feet! Mybad!Explanation / Answer
v2 = 2gh v2 = 2 x 0.006089 miles/sec2 x 7800 miles v = 9.75 miles/sec V = gt 9.75 = 0.006089 t t = 1601.25 seconds = 26.69 minutesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.