A suitcase of mass m = 23 kg is being pulled along a horizontal surface by a han
ID: 1422696 • Letter: A
Question
A suitcase of mass m = 23 kg is being pulled along a horizontal surface by a handle that is at an angle of = 26° above the horizontal. The normal force exerted on the suitcase by the ground is of size N = 155 N
a) conceptually the normal force should be (less than, greater than, or equal to) the weight of the suitcase.
b)What must be the size of the force applied to the handle?
c)If the suitcase moves at a constant speed in a straight line, how much force must be pulling against the motion? (Assume it acts exactly opposite.)
Explanation / Answer
here
Normal force N + Fsin21 = net Gravity force
Normal Force = mg - Fsin21
Hence Normal force is less thanweight of suitcase
-------------------------------------
b) Fsin 26 = 23*g -155
F = (23* 9.8) -155/(sin 26)
F = 160.59 N
-----------------------------------------------
c) Force against the motion = Fcos21
F = 160.59* cos26
F = 144.33 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.