A supersonic jet traveling at Mach 2.80 at an altitude of h = 17,000 m is direct
ID: 1479916 • Letter: A
Question
A supersonic jet traveling at Mach 2.80 at an altitude of h = 17,000 m is directly over a person at time t = 0 as shown in the figure below. Assume the average speed of sound in air is 335 m/s over the path of the sound. (a) At what time will the person encounter the shock wave due to the sound emitted at t = 0? 5.07 Incorrect: Your answer is incorrect. Examine the geometry illustrated in the diagram to find the distance the plane has traveled and the time it took the shock wave to reach the observer. s (b) Where will the plane be when this shock wave is heard? (Give the plane's horizontal displacement x.)
A supersonic jet traveling at Mach 2.80 at an altitude of h = 17,000 m is directly over a person at time t = 0 as shown in the figure below. Assume the average speed of sound in air is 335 m/s over the path of the sound. 1=0 1=? Observer hears the "boom” Observer (a) At what time will the person encounter the shock wave due to the sound emitted at t0? 50.75 Reexamine the geometry shown in the diagram to see how to determine time between when the plane passes directly overhead and when the shock wave reaches the observer. s (b) Where will the plane be when this shock wave is heard? (Give the plane's horizontal displacementx.) 46.8 You appear to have used your answer to part (a) to calculate your answer to this part of the problem, but because your answer to part (a) was incorrect, your answer to this part is also incorrect. km Need Help?ReadItMaster Master ItExplanation / Answer
time taken to reach the observer=height/speed of sound=17000/335=50.7463 seconds
part b:
in that time, the plane will have travelled 2.8*335*50.7463=4.7*10^4 m=47 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.