A supersonic jet traveling at Mach 2.20 at an altitude of h = 15,000 m is direct
ID: 2256010 • Letter: A
Question
A supersonic jet traveling at Mach 2.20 at an altitude of h = 15,000 m is directly over a person at time t = 0 as shown in the figure below. Assume the average speed of sound in air is 335 m/s over the path of the sound.
A supersonic jet traveling at Mach 2.20 at an altitude of h = 15,000 m is directly over a person at time t = 0 as shown in the figure below. Assume the average speed of sound in air is 335 m/s over the path of the sound. At what time will the person encounter the shock wave due to the sound emitted at t = 0? Where will the plane be when this shock wave is heard? (Give the plane's horizontal displacement x.)Explanation / Answer
a) t = H/u = 15,000 / 335
= 44.78 s
---------------------------------------------
b) X = V * t = ( 2.40 * u ) * t
= 2.20 * 335 * 44.78
= 33000 m = 33 km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.