A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcyc
ID: 2253600 • Letter: A
Question
A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcycle. There is a 15. m drop and the horizontal distance originally planned was 60. m but it turns out the canyon is really 66.6 m across. If he desires a 3.2-second flight time, what is the correct angle for his launch ramp (deg)?
What is his correct launch speed?
What is the correct angle for his landing ramp (give a positive angle below the horizontal)?
What is his predicted landing velocity. (Neglect air resistance.)
Explanation / Answer
Part A)
In the y direction, the formula to apply = d = vot + .5at^2
d = -15m, so..
-15 = vo(3.2) + (.5)(-9.8)(3.2^2)
vo = 10.99 m/s in the y
In the x, apply d = vt
66.6 = v(3.2)
v = 20.81 m/s
Combine the two using the pythagorean theorem
v(net) = sqrt[(20.81)^2 + (10.99)^2]
v = 23.5 m/s
The angle of launch is found using the tan function (although this is not asked for, here it is anyway)
tan(angle) = 10.99/20.81
angle = 27.84 degrees
Part B)
The angle of landing...
vf in the x does not change
vf in the y is found using
vf = vo + at
vf = (10.99) + (-9.8)(3.2)
vf = -20.37 m/s (negative since it is downward)
The angle is found from the tangent function
tan angle = -20.37/20.81
angle = -44.4 degrees
That is 44.4 degrees below the horizontal
Part C)
Net landing velocity = sqrt [(20.37)^2 + (20.81)^2]
Velocity = 29.1 m/s at a 44.4 degree angle below the horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.