A Hall probe, consisting of a rectangular slab of current-carrying material, is
ID: 1534032 • Letter: A
Question
A Hall probe, consisting of a rectangular slab of current-carrying material, is calibrated by placing it in a known magnetic field of magnitude 0.11 T . When the field is oriented normal to the slab's rectangular face, a Hall emf of 10 mV is measured across the slab's width. The probe is then placed in a magnetic field of unknown magnitude B, and a Hall emf of 56 mV is measured. Determine B assuming that the angle between the unknown field and the plane of the slab's rectangular face is A. 90degrees and B. 60 degrees.
Explanation / Answer
General expression for hall effect V = IBsin(theta)/ned
B = 0.11 T, V = 10 mV
I/ned = V/B*sin(90) = 0.01/0.11
B = (V/sin(theta)*(ned/I)
(a) theta = 90 degrees, V = 56 mV
B = (0.056/sin90)(0.11/0.01)
B = 0.616 T
(b) theta = 60 degrees, V = 56 mV
B = (0.056/sin60)(0.11/0.01)
B = 0.711 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.