A Geiger tube consists of two elements, a long metal cylindrical shell and a lon
ID: 2008820 • Letter: A
Question
A Geiger tube consists of two elements, a long metal cylindrical shell and a long straight metal wire running down its central axis. Model the tube as if both the wire and cylinder are infinitely long. The central wire is positively charged and the outer cylinder is negatively charged. The potential difference between the wire and the cylinder is 0.99 kV. Suppose the cylinder in the Geiger tube has an inside diameter of 3.80 cm and the wire has a diameter of 0.464 mm. The cylinder is grounded so its potential is equal to zero.(a) What is the radius of the equipotential surface that has a potential equal to 495 V? Is this surface closer to the wire or to the cylinder?
Explanation / Answer
radius of the central wire rw = 0.464/ 2 = 0.232 mm distance between wire and the cylinder d = ro - rw = 19 - 0.232 = 18.768 mm = 1.8768 cm electric field strength E = V / d = 0.99 kV / 1.8768 cm = 527.4 V/cm a. Distance of V1 = 495 V surface from cylinder d1 = V1 / E = 495 / 527.4 = 0.938 cm hence the radius r1 = ro - d1 = 1.9cm - 0.938cm = 0.962cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.