A Hall-effect probe operates with a 120 -mA current. When the probeis placed in
ID: 1671085 • Letter: A
Question
A Hall-effect probe operates with a 120 -mA current. When the probeis placed in a uniform magnetic field of magnitude 0.0900 T, itproduces a Hall voltage of 0.760 µV. The thickness of theprobe in the direction of B is 2.00 mm. What isthe density of the charge carriers, each of which has charge ofmagnitude e.Explanation / Answer
e = 1.6 x 10-19 C I = 120 mA B = 0.09 T VH = 0.760 V t = 2 mm = 2 x 10-3 m We know that VH = B ( I / q t) ==> q = B I / VH t = 0.09 * 120 x 10-3 / 0.76 x 10-6 * 2 x10-3 = 7.10 x 106 C The number of electrons n = q / e = 7.10 x 106 / 1.6 x 10-19 = 4.440 x 1025 electrons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.