A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcyc
ID: 2253006 • Letter: A
Question
A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcycle. There is a 15. m drop and the horizontal distance originally planned was 60. m but it turns out the canyon is really 68.7 m across. If he desires a 2.9-second flight time, what is the correct angle for his launch ramp (deg)?
Explanation / Answer
h = vertical distance = -15 m
r = horizontal distance = 68.7 m
t = time = 2.9 s
g = acceleration by gravity = -9.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.