A wooden artifact is found in an ancient tomb. Its carbon-14 activity is measure
ID: 2252384 • Letter: A
Question
A wooden artifact is found in an ancient tomb. Its carbon-14
activity is measured to be 55.0% of that in a fresh sample of wood from the same region. Assuming the same amount of 14C was initially present in the artifact as is now contained in the fresh sample, determine the age of the artifact.
yr
Explanation / Answer
Activity od 14C sample = 55 %
Half life of 14C = 3.01 * 10^9min
As we know that
Decay constant
? = 0.693 / T 1/2
= 0.693 / 3.01 *10^9 min
= 2.30 * 10^-10/ min
Rutherford soddy law
R / Ro = e^-?t
55 / 100 = e^-?t
e^?t = 10/5.5
?t = log e ( 10 / 5.5 )
=0.446287
The age of air craft
t = 0.446287 / 2.30 * 10-10
t = 0.259929131
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.