A block of mass m = 0.59 kg is attached to a spring with force constant 128 N/m
ID: 2252022 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.59 kg is attached to a spring with force constant 128 N/m is free to move on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The block is released from rest after the spring is stretched a distance A = 0.13 m. (Indicate the direction with the sign of your answer. Assume that the positive direction is to the right.)
A block of mass m = 0.59 kg is attached to a spring with force constant 128 N/m is free to move on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The block is released from rest after the spring is stretched a distance A = 0.13 m. (Indicate the direction with the sign of your answer. Assume that the positive direction is to the right.) At that instant, find the force on the block. N At that instant, find its acceleration. m/s2Explanation / Answer
m = mass of the block = 0.59 kg
k = spring constant = 128 N/m
A = stretching of the spring = 0.13 m
The force by the spring on the block is found by Hooke's law:
F = - k A
F = - (128 N/m) (0.13 m)
F = -16.64 N
F = -17 N (to 2 sf)
The acceleration of the block is found by Newtons second law:
F = m a
a = F / m
a = (-16.64 N) / (0.59 kg)
a = -28.20 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.