Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m 1 = 1.0 kg initially moving to the right with a speed of 3.2 m

ID: 1361483 • Letter: A

Question

A block of massm1 = 1.0 kg initially moving to the right with a speed of 3.2 m/s on a frictionless, horizontal track collides with a spring attached to a second block of massm2 = 3 kg initially moving to the left with a speed of

2.8

m/s as shown in figure (a). The spring constant is 567N/m.

-5.8 is the inital velocity after colision.

(B) During the collision, at the instant block 1 is moving to the right with a velocity of 0.8 m/s as in figure (b), determine the velocity of block 2.

(C) Determine the distance the spring is compressed at that instant.

Explanation / Answer

from conservation of momentum

m1u1+m2u2=m1v1+m2v2

m2v2=3.2+3*2.8-0.8=10.8

v2=10.8/3=3.6 m/sec

1/2 kx^2=1/2mv^2

x^2=0.0685

x=0.262 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote