A block of mass M = 5.30 kg, at rest on a horizontal frictionless table, is atta
ID: 2182589 • Letter: A
Question
A block of mass M = 5.30 kg, at rest on a horizontal frictionless table, is attached to a rigid support by a spring of constant k = 6400 N/m. A bullet of mass m = 9.90 g and velocity of magnitude 500 m/s strikes and is embedded in the block (Fig. 15-38). Assuming the compression of the spring negligible until the bullet is embedded, determine the amplitude of the resulting simple harmonic motion.Explanation / Answer
(9.90/1000)*500 = (9.90/1000+5.3)*v >>>> v = 0.93222 m/s 0.5 k A^2 = 0.5 m v^2 >>> A = (m v^2/k)^0.5 = ((9.90/1000+5.3)*0.93222*0.93222/6400)^0.5 = 0.0269 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.