A block of mass m 1 = 1.2 kg initially moving to the right with a speed of 4.6 m
ID: 1789854 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 1.2 kg initially moving to the right with a speed of 4.6 m/s on a frictionless, horizontal track collides with a spring attached to a second block of mass m2 = 2.8 kg initially moving to the left with a speed of 2.7 m/s as shown in figure (a). The spring constant is 505N/m.
What if mi is initially moving at 2.6 m/s while m2 is initially at rest?
(a) Find the maximum spring compression in this case. x=
(b) What will be the individual velocities of the two masses ( v1 and v2) after the spring extended fully again? (That is, when the two masses separate from each other after the collision is complete.)
? = m/s to the left
? = m/s to the right
A Two-Body Collision with a Spring A block of mass m1.2 kg initially moving to the right with a speed of 4.6 m/s on a frictionless, horizontal track collides with a spring attached to a second block of mass m2 - 2.8 kg initially moving to the left with a speed of 2.7 m/s as shown in figure (a). The spring constant is 505 N/m lf A moving block collides with another moving block with a spring attached: (a) before the collision and (b) at one instant during the collisionExplanation / Answer
(A)maximum compression will be when they have same velocity.
Applying momentum conservation,
(1.2 x 4.6) + (2.8 x -2.7) = (1.2 + 2.8) v
v = - 0.51 m/s
Applying energy conservation,
(1.2)(4.6^2)/2 + (2.8)(2.7^2)/2 = (1.2 + 2.8)(0.51^2)/2 + 505x^2 /2
x = 0.298 m
(b) after they are separated their velocity direction will be reversed.
for elastic collision, v1 + v2 = 4.6 + 2.7 = 7.3
v2 = 7.3 - v1
momentum conservation,
4x -0.51 = - 1.2v1 + 2.8v2
- 2.04 = - 1.2v1 + 20.44 - 2.8v1
v1 = 5.62 m/s ......Ans
v2 = 1.68 m/s ......Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.