A block of mass m 1 = 1.5 kg initially moving to the right with a speed of 2.6 m
ID: 1259948 • Letter: A
Question
A block of massm1 = 1.5 kg initially moving to the right with a speed of 2.6 m/s on a frictionless, horizontal track collides with a spring attached to a second block of mass m2 = 3.7 kg initiall at rest. The spring constant is 569N/m.
(a) Find the maximum spring compression in this case.
x = m
What will be the individual velocities of the two masses (v1 and v2) after the spring extended fully again? (That is, when the two masses separate from each other after the collision is complete.)
Use the relations implied by the having the same total kinetic energy and same total momentum at the end to solve this problem.
v1 =m/s to the left v2 =
m/s to the right
Explanation / Answer
The velocities of the two blocks after the collision.
(1.5 * 5) + (3.7 * -2.7) = 1.5 v1' + 3.7 v2'
1.5 v1' + 3.7 v2' = - 2.49
5 - (-2.7) = v2' - v1'
2.3 = v2' - v1'
v1' = -5.96, v2' = 1.74
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.