A block of mass M = 5.80 kg, at rest on a horizontal frictionless table, is atta
ID: 2287732 • Letter: A
Question
A block of mass M = 5.80 kg, at rest on a horizontal frictionless table, is attached to a rigid support by a spring of constant k = 5450 N/m. A bullet of mass m = 9.20 g and velocity vector v of magnitude 690 m/s strikes and is embedded in the block (the figure). Assuming the compression of the spring is negligible until the bullet is embedded, determine the amplitude of the resulting simple harmonic motion. Number 0.35685 Units m The number of significant digits is set to 3; the tolerance is +/-2%Explanation / Answer
initial momentum of the bullet = Pi = 9.2e-3*690 = 6.348 kg m /s
after embeded the final momentum Pf = (m+M)*V
Pf = Pi
V = 6.348/(9.2e-3+5.8) = 1.093 m/s
after collision KE of the bullet+block PE stored in spring
0.5*(M+m)*V^2 = 0.5*K*A^2
A = 0.03568 m
A = 3.57 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.