A block of mass m = 2.3 k g , moving on a frictionless surface with a speed v i
ID: 2251670 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.3 kg, moving on a frictionless surface with a speed vi = 9.4 m/s, makes a perfectly elastic collision with a block of mass M at rest. After the collision, the 2.3 kg block recoils with a speed of vf = 1.8 m/s. In the figure, the speed of the block of mass M after the collision is closest to:
answer is 7.6m/s but how do i solve it
A block of mass m = 2.3 kg, moving on a frictionless surface with a speed vi = 9.4 m/s, makes a perfectly elastic collision with a block of mass M at rest. After the collision, the 2.3 kg block recoils with a speed of vf = 1.8 m/s. In the figure, the speed of the block of mass M after the collision is closest to: answer is 7.6m/s but how do i solve itExplanation / Answer
Most siple approach to this question is
in ELASTIC COLLISION
Velocity od approach= velocity of seperation
==> 9.4=v+1.8
==> v=7.6 m/s
no need for energy or momentum conservation...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.