Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 1.7 kg lies at rest next to a spring (k = 4500 N/m) on a fla

ID: 1983682 • Letter: A

Question

A block of mass m = 1.7 kg lies at rest next to a spring (k = 4500 N/m) on a flat table top which has a coefficient of friction of 0.2. You push the block against the spring so that it compresses a distance of 3.7 cm. You release the block and it slides along the table until it comes to rest. (a) What is the initial potential energy of the spring when it is compressed?
J

(b) What is the total work done by friction?
J

(c) From the point of release where the spring is compressed to the point where the block comes to rest, how far did the block move?
m

Explanation / Answer

a)PE spring = 0.5kx^2 = 0.5*4500*0.037^2 = 3.08 J
b)Wf + PE spring =0
Wf = -3.08 J
c)Wf = -mgs = -3.08

0.2*1.7*9.8*s = 3.08

s = 0.9244 m = 92.44 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote