A block of mass m = 1.80 kg is pushed a distance d = 6.40 m along a frictionless
ID: 2992452 • Letter: A
Question
A block of mass m = 1.80 kg is pushed a distance d = 6.40 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle ? = 21.0? below the horizontal as shown in the figure above.
(a) Determine the work done on the block by the applied force. J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force. J
(d) Determine the work done by the net force on the block. J
Explanation / Answer
a) Force in the direction of displacement = Fcos(thetta) = 16cos(21) displacement = 6.4m Work done = F*D = 16cos(21)*6.4 = 95.59J b)Work done by normal force is ZERO as there is no vertical displacement c)Work done by gravitaional force is also ZERO as no displacement in direction of g d) Net work done = 95.59J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.