A block of mass m = 1.8 kg starts at rest on a rough inclined plane a height H =
ID: 1288106 • Letter: A
Question
A block of mass m = 1.8 kg starts at rest on a rough inclined plane a height H = 8m above the
ground. It slides down the plane, across a frictionless horizontal floor, and then around a
frictionless loop-the-loop of radius R = 2.0 m. On the floor the speed of the block is observed to
be 11 m/s.
What is the work done by friction on the block as it slides down the inclined plane?
Explanation / Answer
Block on the loop
First, calculate the speed at the top of the loop using energy
.5*m*11^2=.5*m*v^2+m*g*2*R
solve for v^2
v^2=11^2-8*9.81
v^2=42.52 m/s
At the top of the loop the normal force is centripetal minus gravity
N=1.8*(42.52/2-9.81)
20.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.