Light is an electromagnetic wave composed of 2 oscillating fields, an electric f
ID: 2244224 • Letter: L
Question
Explanation / Answer
w= 2pif = 2*3.14*10^8 = 6.28 *10^8
V = Lf, L = 3e8/10^8 = 3 m
K = 2pi/L = 2*3.14/3 = 2.1
E = 120 sin ( 2.1x -6.28*10^8)
now B = magnetic field
equation B = E/c
E = 120 sin ( 2.1x -6.28*10^8)/3e8
E = 4*10^-7sin ( 2.1x -6.28*10^8)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.