Light emitted by element X passes through a diffraction grating that has 1200 sl
ID: 2036266 • Letter: L
Question
Light emitted by element X passes through a diffraction grating that has 1200 slits/mm. The interference pattern is observed on a screen 84.0 cm behind the grating. First-order maxima are observed at distances of 58.9 cm , 67.1 cm ,and 92.2 cm from the central maximum.
Part A
What are the wavelengths of light emitted by element X?
Enter your answers numerically separated by commas.
Light emitted by element X passes through a diffraction grating that has 1200 slits/mm. The interference pattern is observed on a screen 84.0 cm behind the grating. First-order maxima are observed at distances of 58.9 cm , 67.1 cm ,and 92.2 cm from the central maximum.
Part A
What are the wavelengths of light emitted by element X?
Enter your answers numerically separated by commas.
?58.9cm, ?67.1cm, ?92.2cm =Explanation / Answer
d = 1/ N = 1 / 1200 slits/mm = 833 nm
D = 0.84 m
lambda1 = y1 d / D
= (0.589 * 833 nm) / (0.84) = 584 nm
lambda2 = y2 d / D
= (0.671 * 833 nm) / (0.84) = 665 nm
lambda3 = y3 d / D
= (0.922 * 833 nm) / (0.84) = 914 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.