A thin rod of mass M = 1.2 kg and length L = 2m is struck at one end by a ball o
ID: 2244040 • Letter: A
Question
A thin rod of mass M = 1.2 kg and length L = 2m is struck at one end by a ball of clay of mass m = 150 g, moving with speed v=7.5 m/s as shown in the figure. The ball sticks to the rod. After the collision, the angular momentum of the clay-rod system about A, the midpoint of the rod, is
A) 0.5 rad/s
B) 1.1 rad/s
C) 2.0 rad/s
D) 2.8 rad/s
E) 4.0 rad/s
Answer C but how?
A thin rod of mass M = 1.2 kg and length L = 2m is struck at one end by a ball of clay of mass m = 150 g, moving with speed v=7.5 m/s as shown in the figure. The ball sticks to the rod. After the collision, the angular momentum of the clay-rod system about A, the midpoint of the rod, is 0.5 rad/s 1.1 rad/s 2.0 rad/s 2.8 rad/s 4.0 rad/sExplanation / Answer
in these types of problems, we conserve the angular momentum about the centre of mass of the entire setup.
centre of mass of the system=(150*1)/(150+1200)
=0.1111 m
now conserving angular momentum,
mvr=IW
or 0.150*(1-0.111)*7.5=(1.2*2^2/12 + 1.2*0.1111^2)*w+0.150*w*(1-0.111)^2
or w=2 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.