A thin rod of mass M = 1.2 kg and length L = 2m is struck at one end by a ball o
ID: 2244039 • Letter: A
Question
A thin rod of mass M = 1.2 kg and length L = 2m is struck at one end by a ball of clay of mass m = 150 g, moving with speed v=7.5 m/s as shown in the figure. The ball sticks to the rod. After the collision, the angular momentum of the clay-rod system about A, the midpoint of the rod, is
A) 0.5 rad/s
B) 1.1 rad/s
C) 2.0 rad/s
D) 2.8 rad/s
E) 4.0 rad/s
Answer C but how?
A thin rod of mass M = 1.2 kg and length L = 2m is struck at one end by a ball of clay of mass m = 150 g, moving with speed v=7.5 m/s as shown in the figure. The ball sticks to the rod. After the collision, the angular momentum of the clay-rod system about A, the midpoint of the rod, is 0.5 rad/s 1.1 rad/s 2.0 rad/s 2.8 rad/s 4.0 rad/sExplanation / Answer
Because there are no external forces on the system, total angular momentum is conserved. Angular momentum about point A is simply mvL/2.
A = 0.150*7.5*2/2 = 1.1 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.