A thin plastic wire is charged with a uniform charge density of 2.5 µC/m. The wi
ID: 1427178 • Letter: A
Question
A thin plastic wire is charged with a uniform charge density of 2.5 µC/m. The wire is bent in the form of a rectangle with length L= 27 cm and width W= 23 cm.
(a) Find the VECTOR SUM of the electric field at a distance of 65 cm from the center of the rectangle along the axis perpendicular to the plane of the rectangle.
(b) If the rectangle were rotated about its axis by 31° clockwise, would there be any change in the electric field you calculated in the first part?
1.Only magnitude would change
2. Both magnitude and direction would change
3. Only direction would change
4. No change would occur
please help me, I'm desperate on this question
Explanation / Answer
a). Due to symmetry considerations all components of the field parallel to the plane
of the rectangle cancel each other. Only the field component normal to the plane
is sustained.
E = L/4or² = 9x10^9(2.5x10^-6)*0.27/0.65² =14.378x10³ N/C
b) No
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.