A thin hoop with a mass of 2 kg and radius 0.4 m is rotating about an axis that
ID: 1645462 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Given,
Mass, M = 2 kg
Radius, r = 0.4 m
Initial angular speed, 1 = 20 rad/s
Final angular speed, 2 = 12 rad/s
a) Using Newton's first equation of motion,
f - i = t
So, angular acceleration, = (12-20) / 2 = - 4 rad/s2
b) Net torque acting on the hoop, = I = Mr2 x = 2 x 0.4 x 0.4 x (-4) = - 1.28 Nm
c) Magnitude of force, F = / r = 1.28 / 0.4 = 3.2 N
d) Using Newton's third equation of motion,
f2 - i2 = 2
= (122 - 202) / (2 x (-4)) = 32 rad
So, work done, W = x = 32 x (-1.28) = - 40.96 J
(Please rate my answer if you find it helpful, good luck...)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.