A thin cylindrical shell of radius R1 = 6.0 cm is surrounded by a second cylindr
ID: 2279345 • Letter: A
Question
A thin cylindrical shell of radius R1 = 6.0 cm is surrounded by a second cylindrilical shell of radius R2 = 8.9 cm as in the figure. Both cylinders are 15 m long and the inner one carries a total charge Q1= -0.81 micro Coulombs and the outer one Q2= + 1.40 microCoulombs
If an electron (9.1*10^-31 kg) escaped from the surface of the inner cylinder with negligible speed, what would be its speed when it reached the outer cylinder?
If a proton (m= 1.67 *10 ^ -27 kg) revolves in a circular orbit of radius r= 6.9 cm about the axis (i.e., between the cylinders), what must be its speed?
Explanation / Answer
a)
By apply Gauss' Law:
E = ?/(2??0R1) >>>>> E = Q1/(2??0rL)
?V = ?E.dr (integration from R1 to R2)
>>>>> ?V = ?[Q1/(2??0rL)].dr
>>>>> ?V = (Q1/(2??0L)) * ln(R2/R1)
>>>>> ?V = (0.81e-6/(2*3.14*8.85e-12*15)) * ln(0.089/0.06)
>>>>> ?V = 382.9 V
Conservation of energy:
(1/2) m v2 = q ?V
>>>>> v = ?(2q(?V)/m)
>>>>> v = ?(2*1.6e-19*382.9/9.1e-31)
>>>>> v = 1.16 * 10^7 m/s
----------------------------------------------------------------------
b)
F = mv2/r = qE >>>> v = ?(rqE/m)
E = Q1/(2??0rL)
E = 0.81e-6/(2*3.14*8.85e-12*6.9e-2*15)
E = 14074.13 V/m
>>> v = ?(rqE/m)
>>> v = ?(6.9e-2*1.6e-19*14074.13/1.67e-27)
>>> v = 3.05 * 10^5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.