A thick spherical conducting shell with an inner radius of 0.200 m and an outer
ID: 1422110 • Letter: A
Question
A thick spherical conducting shell with an inner radius of 0.200 m and an outer radius of 0.250 m has a very small charged sphere suspended in its center. The sphere has a charge of 17.9 mC, and the conducting shell has a net charge of 17.9 mC. What is the net amount of charge that resides on the following?
(a) the inner surface of the shell
________ mC
(b) the outer surface of the shell
______ mC
What is the charge density on the following?
(c) the inner surface of the shell
__________C/m2
(d) the outer surface of the shell
__________C/m2
Explanation / Answer
the chargen on the inner surface of the shell:
Q = 17.9 mC
The charge on the outer surface of the shell :
Q = 17.9 mC -17.9 mC = 0
the charge density on the inner surface of the shell:
Q/A = 17.9X10-3/4*pi*0.2^2 = 0.0356 C/m^2
the charge density on the outer surface of the shell:
Q/A = 0/A = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.