A thick spherical shell with inner radius Ri = 1.0 cm and outer radius Ro = 2.0
ID: 2238718 • Letter: A
Question
A thick spherical shell with inner radius Ri = 1.0 cm and outer radius Ro = 2.0 cm has uniform charge density p = 10-3 C/m3. What is the total charge on the shell Q? What is the electric field magnitude E as a function of distance r from the center of shell? Graph the electric field magnitude versus distance from the center of the shell. The graph may be drawn, but use a ruler and correctly measure the distance between points along both the E and r axes. Include the points r = 0.0 cm, 0.5 cm, 1.0 cm, 1.5 cm, 2.0 cm, 2.5 cm, and 3.0 cm on the graph.Explanation / Answer
Let a = inner radius, b = outer radius, p = volume charge density, Q = total charge. Consider three regions: I - 0 E*4*pi*r^2 = Q*(r^3 - a^3)/{e0*(b^3 - a^3)} E = Q*(r^3 - a^3)/{4*pi*e0*r^2*(b^3 - a^3)} for a= bRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.