A thin cylindrical shell of radius R 1=6.1cm is surrounded by a second cylindric
ID: 1588339 • Letter: A
Question
A thin cylindrical shell of radius R1=6.1cm is surrounded by a second cylindrical shell of radius R2=9.3cm as in the figure (Figure 1) . Both cylinders are 13 m long and the inner one carries a total charge Q1=?0.74?C and the outer one Q2=+1.59?C.
Part A
If an electron (m=9.1×10^?31kg) escaped from the surface of the inner cylinder with negligible speed, what would be its speed when it reached the outer cylinder?
Express your answer using two significant figures.
Part B
If a proton (m=1.67×10^?27kg) revolves in a circular orbit of radius r=7.6cm about the axis (i.e., between the cylinders), what must be its speed?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
As the electric field due to a cylindrical she'll is... Inside the shell is zero and outside the shell will be KQ/r2.
Hence in the space between these shells electric field will be due to inner she'll only i.e. KQ/r2. F= KQe/r2.
Putting a= vdv/dr.
V= (2KQe/M(r2- r1) = 2.7×10^8m/s. That is about speed of light.
At r= 7.6cm Electric force will serve as centripetal force. F = mv2/r.hence v will come out 2.89×10^6m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.