Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2243707 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 4.96 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 9.40 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 4.96 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 9.40 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.Explanation / Answer
Here
m1gh = 0.5*m1*v^2
Therefore
v = sqrt(2gh)
= sqrt(2*9.8*5)
= 9.899 m/sec
Here Momentum will remain Conserved
Therefore
4.96*9.899 = 4.96*v1 + 9.40*v2 -------------------(1)
Also
Here Kinetic Energy will remain Conserved
Therefore
0.5*4.96*9.899^2 = 0.5*4.96*v1^2 + 0.5*9.40*v2^2 -------------------(2)
Therefore from rquation 1 and 2 , we get
v1 = Final Ve;locity of m1 = - 3.06 m/sec
v2 = Final Veocity of m2 = 6.838 m/sec
So Final height = v1^2/2g
= (3.06^2)/(2*9.8)
= 0.477 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.