Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2212635 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 4.90 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 9.10 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
m?
Explanation / Answer
from conservation of energy,velocity of mass at bottom end 0.5*m1*v^2 = m1*g*h => v = 9.89 m/s from conservation of momentum m1*v = m1*V1+m2*V2 4.9*V1+9.1*V2 = 48.50 ------(1) from conservation of energy m1*g*h = 0.5*m1*V1^2 + 0.5*m2*V2^2 => 4.9*V1^2 + 9.1 *V2^2 = 480.2 ---------(2) solving 1 and 2 we get V1 = 2.97 m/s left wards from conservation of energy height gained = 0.5*2.97*2.97/9.8 = 0.45 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.