Two blocks are connected by a string that passes over a massless, frictionless p
ID: 1341048 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a string that passes over a massless, frictionless pulley, as shown in the figure. Block A, with a mass m_A = 4.00 kg, rests on a ramp measuring 3.0 m vertically and 4.0 m horizontally. Block B hangs vertically below the pulley. When the system is released from rest, block A accelerates up the slope and block B accelerates straight down. When block B has fallen through a height h = 2.0 m, its speed is v = 6.00 m/s. Assuming that no friction is acting on block A, what is the mass of block B? If, instead, there is friction acting on block A, with a coefficient of kinetic friction of 5/8, what is the mass of block B?Explanation / Answer
angle = tan^-1(3/4) = 37
change in energy = mA*g*h*sin37 + mB*g*h
change in KE = 0.5*mA*v^2 + 0.5*mB*v^2
from energy conservation
U1 + K1 = U2 + K2
dU = dK
4*10*2*sin37 + mB*10*2 = 0.5*4*6^2 + 0.5*mB*6^2
mB = 11.92 kg <<,---------answer
(b)
uk = 5/8 = 0.4
dU - Wf = dK
mA*g*h*sin37 + mB*g*h - Wf = 0.5*mA*v^2 + 0.5*mB*v^2
Wf = uk*mA*g*cos37
4*10*2*sin37 + mB*10*2 - 0.4*4*10*cos37 = 0.5*4*6^2 + 0.5*mB*6^2
mB = 18.31 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.