Two blocks are connected by a string that passes over a massless, frictionless p
ID: 776515 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a string that passes over a massless, frictionless pulley, as shown in the figure. Block A, with a mass mA = 4.00 kg, rests on a ramp measuring 3.0 m vertically and 4.0 m horizontally. Block B hangs vertically below the pulley. Note that you can solve this exercise entirely using forces and the constant-acceleration equations, but see if you can apply energy ideas instead. Use g = 10 m/s2. When the system is released from rest, block A accelerates up the slope and block B accelerates straight down. When block B has fallen through a height h = 2.0 m, its speed is v = 4.00 m/s.
(a) Assuming that no friction is acting on block A, what is the mass of block B?
kg
(b) If, instead, there is friction acting on block A, with a coefficient of kinetic friction of 5/8, what is the mass of block B?
kg
Explanation / Answer
tantheta = 3/4
theta = 37 degress
for mass A
T - mA*g*sintheta = mA*a........(1)
for mass B
mB*g - T = mB*a.........(2)
1 + 2
mB*g - mA*g*sintheta = a*(mA+mB)
acceleration a = g*(mB - mA*sintheta)/(mA+mB)
speed after h
v = sqrt(2*a*h)
given v = 4 m/s
4 = sqrt(2*(mB-4*sin37)*9.8*2/(4+mB))
mB = 6.83 kg
(b)
for mass A
T - mA*g*sintheta - uk*mA*g*costheta = mA*a........(1)
for mass B
mB*g - T = mB*a.........(2)
1 + 2
mB*g - mA*g*sintheta - uk*mA*g*costheta = a*(mA+mB)
acceleration a = g*(mB - mA*sintheta - uk*mA*costheta)/(mA+mB)
speed after h
v = sqrt(2*a*h)
given v = 4 m/s
4 = sqrt(2*(mB-4*sin37-(5/8)*4*cos37)*9.8*2/(4+mB))
mB = 10.2 kg
======================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.