Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2262985 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.10 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 11.0 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
m
Explanation / Answer
given;
m1 = 5.10 kg
m2 = 11 kg
elastic collision ( restitutive coefficient e = 1)
principle of conservation energy
consider at free body of mass m1
Energy at A = Energy at B
m1 g h =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.