Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bead slides without friction around a loop-the-loop. The bead is released from

ID: 2242951 • Letter: A

Question

A bead slides without friction around a loop-the-loop. The bead is released from a height h = 3.50R. (a) What is the beads spead at point A? (b) how large is the normal force on the bead if its mass is 5.00kg?

(see attached image)

A bead slides without friction around a loop-the loop. The lead is released from a height h = 3.50R. (a) What is the bead's speed at point A? (b) How large is the normal force on the bead if its mass is 5.00 kg? The 5 kg block initially at rest is pulled to the right along a horizontal, frictionless surface by a constant horizontal force of 10 N. Find the block's speed after a has moved 25 m.

Explanation / Answer

Given : Height (h) = 3.50 R Bead speed at point A is : K1 + U1 = K2 + U2 ( 1/2 )m v22 + m g y = 0 + m g h ? v22 = ?2g(h - y) = ? 2 g ( 3.50R - 2R) = ? 3 g R (b) Mass = 5 kg Normal force is : N + mg = mv2 /R N = mv2 / R - mg = m [ ( 3gR/R) - g ] = m ( 3 g - g) = m ( 2 g) = 5 * 2 * 9.8 = 980 N
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote