A battery with epsilon = 12.0 V and internal resistance r = 1.9 ohm is connected
ID: 1418509 • Letter: A
Question
A battery with epsilon = 12.0 V and internal resistance r = 1.9 ohm is connected to two 7.0-kohm resistors in series. An ammeter of internal resistance 0.70 ohm measure the current, and the same time a voltmeter with internal resistance 18 k Ohm measures the voltage across one of the 7.0.kohm resistors in the circuit. What does the ammeter read? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What does the voltmeter read? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
resistance of 7 kohm and 18 kohm will be in parallel so eq resistance = 5040 ohm
now 5040 ohm and 0.7 ohm and 1.9 ohm will be in series so over all resistance
R = ( 5040 + 0.7+1.9) = 5042.6 ohm
now current i = 12/5042.6
i = 2.37 m Amp
so ameter reading = 2.38 mili amp ans part A
so voltmeter reading = ( 12 - 0.7i-1.9i) = 11.9971 V
if ameter is not add then
Req = 5040 +1.9 = 2.38 amp
so % error = 0.42 %
now if voltmeter is now connected the
Req = 7000 + 0.7+1.9 = 7002.6 ohm
now i = 20/7002.6
i = 2.83 m Amp
now votage accros R = ( 12 - 2.6 i) = ( 12- 2.6 * 2.83 *10-3) = 11.992 V
% change = 0.0425 % answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.