A battery with epsilon = 12.0 V and internal resistance r = 1.0 Ohm is connected
ID: 1418880 • Letter: A
Question
A battery with epsilon = 12.0 V and internal resistance r = 1.0 Ohm is connected to two 5.0-k Ohm resistors in series. An ammeter of internal resistance 0.40 Ohm measures the current, and at the same time a voltmeter with internal resistance 15 k Ohm measures the voltage across one of the 5 O-k Ohm resistors in the circuit A What does the ammeter read? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What does the voltmeter read? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the % "error" from the current without meters? Express your answer using two significant figures. What is the % "error" from the voltage without meters? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Part A )
R = combination of resistance of voltmeter and 5 kohm resistor = 15 x 5 /(15 + 5) = 3.75 kohm = 3750 ohm
Ra = resistance of ammeter = 0.40 ohm
Current using ohm's law is given as
i = E/(r + 5000 + 0.40 + 3750) = 12/(1 + 5000 + 0.40 + 3750) = 0.0014 A
Part B)
V = Voltage across Voltmeter = E - i (r + 5000 + 0.40) = 12 - (0.0014) (1 + 5000 + 0.40) = 4.998 volts
Part c)
without meter , current is given as
i = E/(1 + 5000 + 5000) = 12 / (1 + 5000 + 5000) = 0.0012
%age error = (0.0014 - 0.0012) (100) / 0.0012 = 16.7 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.