A battery is connected in series with a R = 0.31 ? resistor and an inductor, as
ID: 2203213 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a R = 0.31 ? resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is ? = 0.20 s, and the maximum current in the circuit is I = 7.9 A. Find the following.
(a) the emf of the battery V
(b) the inductance of the circuit mH
(c) the current in the circuit after one time constant has elapsed A
(d) the voltage across the resistor and the voltage across the inductor after one time constant has elapsed resistor V inductor V
Explanation / Answer
T = L/R = sL/0.31 L = 0.31*0.2 = 0.062 = 62mH emf of battery = IZ = 0.31*(7.9^2 + 0.062^2) = 2.45V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.