A batter hits a fly ball which leaves the bat 0.88m above the ground at an angle
ID: 2152532 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) u = 29
-0.88 = 29*sin(62)*t - 0.5*9.81*t*t
x = 29*cos(62)*t
t = 5.254
so, x = 71.54 m
so, it falls at 71.54 m from home plate.
b) distance covered by him,
105-71.54 = u*t
so,
u = 6.368 m/s should be his speed
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.